top of page
Szukaj
Zdjęcie autoraBeata Lipska Dobry Psycholog

PRACA – sens w życiu czy zło konieczne?

Zaktualizowano: 12 sie 2021

Stres czy zadowolenie?

Dla wielu osób praca należy do największych źródeł stresu i problemów w ich życiu. Traktują pracę jak zło konieczne i pracują tylko po to, żeby zarobić na utrzymanie swoje czy rodziny. Inni traktują swoją pracę zawodową jak formę wyjścia z domu i ucieczki od obowiązków i napięć domowych. Z trudem wstają rano ze świadomością, że przed nimi kolejny dzień mierzenia się z wrogością szefa, współpracowników czy przebywania w warunkach, które pozostawiają wiele do życzenia, a codzienna rutyna i biurokracja firmowa dawno wypaliła ich chęć do działania. Są też rzesze osób, których praca jest niedoceniania i nikt ich za to nie wynagradza. Często samotnie przez większość dnia, bez nadziei na czyjeś wsparcie gotują, sprzątają, robią zakupy, załatwiają tysiące różnych spraw, dbają i wspierają domowników, pilnują wszystkiego, żeby gospodarstwo domowe funkcjonowało należycie.

Era Internetu i nowych technologii wbrew pozorom nie pomaga w radzeniu sobie ze stresem. To dla wielu osób dodatkowych obszar problemów w postaci zwiększonej ilości informacji do przetworzenia, nauki nowych umiejętności związanych z nowymi, elektronicznymi metodami pracy, szybsze tempo pracy i ogólnie więcej wymagań, których wymaga od nich otoczenie.

Problem stresu w pracy narasta, osoby, które zmagają się z problemami zawodowymi często przenoszą napięcie na warunki domowe. W obawie przed odkryciem swojej słabości boją się rozmawiać o problemach, z którymi się borykają, nie wiedzą, gdzie szukać pomocy i jak sobie radzić, żeby wyładowywać narastające napięcie. Rodzina, szczególnie dzieci, bardzo szybko odbierają sygnały złego samopoczucia rodziców czy bliskich, kiedy widzą ich smutnych, zamyślonych czy stale ogarniętych złością.

Są też osoby, dla których praca to cel i sens w życia. Dbają o podwyższanie swoich kwalifikacji i umiejętności, wzbogacają swoją wiedzę, żeby szukać i wykonywać pracę, którą lubią i która daje im zadowolenie i radość z życia. To praca daje im poczucie spełnienia, docenienia, dowartościowania, pozwala realizować pasje i zainteresowania.


Dlaczego tak jest?

Odporność na stres jest u każdego człowieka bardzo indywidualna i zależy od jego osobowości, doświadczenia a także umiejętności radzenia sobie ze stresem. Role zawodowe jakie pełnimy czy funkcje w przedsiębiorstwie zdecydowanie przekładają się na poziom stresu.

Sprawdź, które z poniższych przyczyn stresu w pracy mogą dotyczyć Ciebie?

  • Przeciążenie pracą

  • Kontakty ze współpracownikami

  • Relacje z przełożonym

  • Niesprecyzowane wymagania firmy/szefa

  • Duża odpowiedzialność lub sprzeczne obowiązki

  • Nowe technologie

  • Presja czasu i wyniku

  • Niepewność

  • Wypalenie zawodowe

  • Nuda

  • Ocenianie

  • Inne (zastanów się jakie inne przyczyny Cię stresują?)

Poziom stresu zawodowego zależy też od firmy, w jednym miejscu pracy pracuje się lepiej w innym gorzej. Organizacje, w których pracownicy są zachęcani do udziału w podejmowaniu decyzji, wspólnej pracy nad problemami oraz dba się o właściwy dobór personelu zwiększają szanse na stworzenie dobrego zespołu dzięki budowaniu umiejętności współpracy i dostosowaniu się pracowników, wpływają na poczucie przynależności i zaangażowania, polepszając kontakty i porozumienie wśród pracowników. Dbają w ten sposób o pracowników, a także o siebie jako firmę, bo zmniejszają koszty rotacji pracowników, nieobecności, zwiększają jakość i wydajność pracy. Dobry i efektywny pracownik to zadowolony pracownik.


Jakie wsparcie dla pracownika?

Coraz więcej małych i średnich firm zaczyna rozumieć wpływ stresu i kondycji psychicznej pracownika na efektywność firmy. Pracownikiem mającym wpływ na wyniki firmy jest każdy, zaczynając od prezesa, właściciela, dyrektora, kierownika czy ‘szeregowego’ pracownika. Firmy wdrażają różne formy rozwoju i wspierania pracowników dopasowane do ich możliwości budżetowych.

W czasie pandemii jedną z częściej wykorzystywanych przez pracodawców form wsparcia dla pracowników jest pomoc psychologa, coacha, który w sposób dopasowany do potrzeb organizacji pracuje z zespołami lub indywidualnie ucząc rozwiązywania konfliktów, problemów, sposobów radzenia sobie ze stresem i napięciami, rozwija kompetencje menadżerskie usprawniające zarządzanie i komunikację czy pokonywanie własnych barier lub oferuje porady w problemach osobistych. Tego typu praca oczyszcza atmosferę w zespołach, redukuje długo utrzymujące się napięcia, uczy wzajemnego zrozumienia i zdecydowanie wpływa na usprawnienie komunikacji, która jest kluczowa w pracy zespołowej.


Beata Lipska

Psycholog. Coach biznesu.

33 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page